انتخابات ریاست جمهوری افغانستان؛ 4 هزار شکایت و 2.5 میلیون رای دهنده

به گزارش گفتگوی عادلانه، کمیسیون انتخابات افغانستان در حالی از آمار اولیه مبنی بر مشارکت 2.5 میلیون نفری مردم در پای صندوق های رای خبر داده که تاکنون 4 هزار شکایت انتخاباتی ثبت شده است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان؛ 4 هزار شکایت و 2.5 میلیون رای دهنده

به گزارش دفتر منطقه ای گفتگوی عادلانه، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تعداد کسانی که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نموده اند را در حدود 2.5 میلیون نفر اعلام نمود.

این تعداد از آرا نشان می دهد که تنها حدود 25 درصد از 9.6 میلیون نفر واجد شرایط، رأی داده اند.

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام نمود که این آمار نهایی رای دهندگان نیست و میزان مشارکت افزایش خواهد یافت.

بر اساس آمار اولیه این کمیسیون، کابل بیشترین تعداد آرا را به خود اختصاص داده است و ولایت های ننگرهار، قندهار، هرات، بغلان، پکتیا، دایکندی و خوست در جایگاههای بعدی قرار دارند، کمترین تعداد آرای مأخوذه مربوط به ولایت های ارزگان، بادغیس، غور، لوگر، پنجشیر و نیمروز می گردد.

این نهاد می گوید که تنها آرایی معتبرند که توسط دستگاه های بیومتریک ثبت شده اند.

آمار تعداد اولیه آرا:

ولایت

تعداد آرا

کابل

458 هزار و 549 رأی

قندهار

193 هزار و 625 رأی

ننگرهار

255 هزار و 52 رأی

بلخ

74 هزار و 441 رأی

هرات

120 هزار و 56 رأی

مجموع آرای مأخوذه: 2 میلیون و 598 هزار و 445 نفر

حوزه های رأی گیری در روز انتخابات افغانستان، براساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات این کشور، 4 هزار و 669 مرکز بوده است. از این تعداد 285 مرکز بدلایل مختلف مسدود بودند بنابراین آرای اعلام شده از 4 هزار و 383 مرکز اخذ شده است که هنوز تعدادی از این مراکز شمارش نشده اند.

به گزارش اطلاعات روز، حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان عصر روز گذشته در یک کنفرانس خبری گفت که مواد انتخاباتی از 331 شهرستان از جهت زمین و از 81 شهرستان دیگر نیز به وسیله هوایی به مراکز ولایت ها رسیده است.

در همین حال کمیسیون شکایات انتخاباتی از خاتمه زمان ثبت شکایات مربوط به روز انتخابات اطلاع داد و اعلام نمود که تا کنون 4 هزار و 367 شکایت از دفتر های ولایتی به دفتر مرکزی این کمیسیون رسیده است.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان، مهلت ثبت شکایات مربوط به روز انتخابات 48 ساعت پس از روز انتخابات به خاتمه می رسد.

طبق گفته محمدقاسم الیاسی دبیر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی بیشترین شکایات انتخاباتی مربوط به سه ولایت کابل، هرات و جوزجان هستند.

تعداد شکایت های ثبت شده در کابل یک هزار و 567 شکایت، در هرات 490 شکایت و جوزجان 131 شکایت می باشد. کمترین شکایات ثبت شده مربوط به ولایت سمنگان است.

الیاسی اضافه کرد: طبق قانون انتخابات، کمیسیون های ولایتی تا 15 روز فرصت دارند تا به شکایت ها رسیدگی نمایند و در صورتی که شاکیان از احکام صادره این کمیسیون قانع نشدند برای تجدیدنظر خواهی به دفتر مرکزی مراجعه نمایند.

وی اضافه کرد که بیشترین شکایات ثبت شده مرتبط با فهرست ثبت نام رأی دهندگان است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "انتخابات ریاست جمهوری افغانستان؛ 4 هزار شکایت و 2.5 میلیون رای دهنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات ریاست جمهوری افغانستان؛ 4 هزار شکایت و 2.5 میلیون رای دهنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید