انفجار هدفمند مخزن سوخت موشک SLS ناسا را در این ویدئو ببینید

به گزارش گفتگوی عادلانه، موشک SLS یا سامانه پرتاب فضایی یکی ازمهم ترین پروژه های در دست ساخت ناسا است. موشک قدرتمند و غول پیکری که قرار است در برنامه آرتمیس مورد استفاده قرار بگیرد و یکی از مهم ترین بخش های پروژه بازگشت انسان به ماه است. مهندسان ناسا به تازگی با انجام آزمایشی توان تحمل فشار مخزن سوخت این موشک را مورد آنالیز قرار دادند.

انفجار هدفمند مخزن سوخت موشک SLS ناسا را در این ویدئو ببینید

در این آزمایش مهندسان مخزن سوخت آزمایشی را بسیار بیشتر از حد معین شده با هیدروژن مایع پر کردند. در این آزمایش معین شد مخزن سوخت موشک SLS بسیار بیشتر از انتظار مهندسان توان تحمل فشار را دارد. در این آزمایش معین شد توان تحمل فشار مخزن سوخت سامانه پرتاب فضایی حدود 260 درصد بیشتر از حداکثر فشاری است که در شرایط پرتاب به مخزن وارد می گردد.

Neil Otte، یکی از مهندسان ارشد پروژه ساخت موشک SLS، در این رابطه گفت: فشار آوردن به سیستم تا مرحله ای که منجر به خطا می گردد داده های بیشتری را در اختیار ما قرار می دهد و یاری می نماید تا هوشمندانه موشک ها را بسازیم.

سامانه پرتاب فضایی در دهه های آینده بارها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و چنین آزمایش هایی به بهبود امنیت و بازدهی این موشک یاری خواهد نمود.

مهندسان ناسا پیش از این نیز آزمایش هایی را روی مخزن سوخت موشک SLS انجام داده بودند که در آن ها نیز مشکل خاصی مشاهده نشده بود.

نسخه آزمایشی مخزن سوخت موشک SLS که در این آزمایش از آن استفاده شد از نظر ساختاری با مخزن سوخت اصلی یکسان بود. متخصصان برای هر چه شبیه تر کردن این آزمایش به شرایط واقعی پرتاب اقدامات دیگری را نیز انجام داده بودند.

نکته مهم دیگر در رابطه با این آزمایش مطابقت نتایج آن با پیش بینی ها و مدل سازی های مهندسان بود. مسئله ای که درستی مدل های ساختاری را تایید می نماید.

این آزمایش گام مهمی در جهت اتمام پروژه ساخت مرحله اصلی (Core Stage) موشک SLS بود. تنها چند روز پس از این آزمایش مدیر ناسا از مرحله اصلی سامانه پرتاب فضایی رونمایی کرد.

ناسا، به درخواست دولت آمریکا، میخواهد تا در سال 2024 بار دیگر فضانوردان آمریکایی را در قالب برنامه آرتمیس روانه سطح ماه کند. برنامه ای که سامانه پرتاب فضایی و فضاپیمای اوریون (Orion) دو بخش اصلی آن هستند که البته هنوز ساخت هیچ کدام از آن ها به خاتمه نرسیده است.

به این ترتیب هنوز راهی سخت پیش روی ناسا قرار گرفته است. سازمان فضایی دولتی آمریکا البته در این راه تنها نیست و سازمان های فضایی چند کشور دیگر و البته شرکت های فضایی خصوصی نیز در این پروژه با ناسا همکاری می نمایند.

ماموریت آرتمیس 1 قرار است طبق برنامه در سال 2020 به فضا ارسال گردد. سفری بدون سرنشین که در آن سامانه پرتاب فضایی و فضاپیمای اوریون مورد آزمایش قرار خواهند گرفت تا در نهایت مقدمات سفر انسان به ماه در سال 2024 فراهم گردد.

در ماه های پیش رو باید منتظر اخبار بیشتر و هیجان انگیزتری از پروژه بازگشت انسان به ماه باشیم.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از سامانه پرتاب فضایی.

Credit: NASA

منبع: دیجیکالا مگ

به "انفجار هدفمند مخزن سوخت موشک SLS ناسا را در این ویدئو ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انفجار هدفمند مخزن سوخت موشک SLS ناسا را در این ویدئو ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید