تاکید هیئت حقیقت و کرامت بر مبارزه با فساد در تونس، درخواست دیده بان حقوق بشر برای بازداشت البشیر

رسانه ها از درخواست یک نهاد تونسی برای اصلاح موسسات فاسد و همچنین درخواست دیده بان حقوق بشر از تونس برای جلوگیری از سفر عمر البشیر یا بازداشت وی هنگام ورود به این کشور خبر دادند.

تاکید هیئت حقیقت و کرامت بر مبارزه با فساد در تونس، درخواست دیده بان حقوق بشر برای بازداشت البشیر

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هیئت حقیقت و کرامت تونس خواهان اصلاح مؤسسات فاسد برای درهم پیچیده شدن صفحه استبداد شد.هیئت حقیقت و کرامت انسانی تونس در گزارش پایانی خود خواهان اصلاح موسسات فاسدی شد که به سرکوبگری می پردازند، این هیئت همچنین از رئیس جمهور این کشور خواست تا از قربانیان عذرخواهی کند .

هیئت حقیقت و کرامت انسانی در سال 2014 و در پی سقوط رژیم زین العابدین در سال 2011 تاسیس شد، اخیرا توانست توصیه های خود را با هدف برقراری دموکراسی در تونس منتشر کند.

به دنبال این گزارش، رهبران و مسئولان بلندپایه تونسی پس از مخالفتشان با عملکرد این هیئت در اجرای این توصیه ها در چارچوب اجرای عدالت انتقالی تردید دارند.

در گزارش هیئت حقیقت و کرامت انسانی تونس که 150 صفحه دارد، بر ضرورت انجام اصلاحات با هدف از بین بردن سیستم فساد ، سرکوب و استبداد به ویژه در درون نهادهای دولت با هدف عدم تکرار نقض حقوق بشر تاکید شده است.

این هیئت همچنین خواهان تقویت استقلال قضات و دادگاه های اداری یا حتی حمایت حقوقی از شاهدان و قربانیان در شرایط فساد شد و از تشکیلات نیروهای امنیت داخلی دعوت کرد تا به دور از گرایش های سیاسی ، و با هدف شفاف سازی و نظارت برای احترام گذاشتن به قانون کوشش کند و دخالت بیشتری در این زمینه ها داشته باشد .

درخواست برای جلوگیری از سفر البشیر به تونس

دیده بان حقوق بشر از دولت تونست خواسته است مانع ورود عمر البشیر رئیس جمهور سودان- که از چنگ عدالت بین المللی فرار کرده- به خاک خود یا بازداشت وی هنگام ورود به تونس شده است.

به گزارش روسیاالیوم، الیس کیپلر مدیر بخش عدالت بین المللی دیده بان حقوق بشر گفت تونس باید تعهدات خود به عدالت بین المللی را با جلوگیری از ورود عمر البشیر به خاک خود یا یازداشت وی هنگام قدم نهادن در این کشور اجرا کند، چراکه البشیر یک فراری بین المللی است و باید در دادگاه بین المللی لاهه به خاطر اتهامات وارده به وی محاکمه گردد.

رسانه های سودانی پیشتر گزارش داده بودند که عمر البشیر قصد حضور در نشست سران اتحادیه عرب دارد که قرار است 31 مارس جاری در تونس برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تاکید هیئت حقیقت و کرامت بر مبارزه با فساد در تونس، درخواست دیده بان حقوق بشر برای بازداشت البشیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید هیئت حقیقت و کرامت بر مبارزه با فساد در تونس، درخواست دیده بان حقوق بشر برای بازداشت البشیر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید