فراوری آب آشامیدنی از هوا

تهران- خبرنگاران- محققان دانشگاه تگزاس واقع در آستین آمریکا دستگاه جدیدی را ساختند که قادر است با استفاده از انرژی خورشیدی، رطوبت موجود در هوا را جذب نموده و آن را به شکل آب آشامیدنی پاک جمع آوری کند.

فراوری آب آشامیدنی از هوا

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی خبرنگاران از پایگاه خبری ساینس دیلی، در اغلب روش های مورد استفاده برای جذب آب از هوا، از یک فرایند چگالش بخار استفاده می گردد که مستلزم صرف انرژی زیادی است اما این فناوری جدید تنها با دریافت انرژی خورشید و با کمترین میزان مصرف انرژی قادر است آب موردنیاز یک منزل مسکونی متوسط را در طول روز تامین کند.

محققان در ساخت این فناوری از هیدروژل هایی استفاده کردند که به شدت جاذب رطوبت هستند و با دریافت گرمای حاصل از انرژی خورشید، آب آزاد می نمایند. در آزمایشات اولیه معین شد این سیستم به ازای هر یک کیلوگرم هیدروژل، روزانه 50 لیتر آب آشامیدنی فراهم می نماید.

این سیستم منحصربه فرد هم در محیط های مرطوب و هم در محیط های خشک به خوبی عمل می نماید، به همین علت جایگزین مناسبی برای فناوری به کار رفته در سیستم های تصفیه آب خورشیدی و سایر روش های جذب آب از هوا محسوب می گردد.

مهمترین کاربردهای این فناوری تامین آب پاک در هنگام وقوع بلایای طبیعی، تهیه آب موردنیاز ساکنان مناطق خشک و دورافتاده و همچنین تامین آب آشامیدنی برای ساکنان کشورهای درحال توسعه است.

محققان این فناوری را به عنوان یک اختراع به ثبت رسانده اند و اکنون در تلاشند تا آن را تجاری سازی نمایند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

علمی**9259** 1055

منبع: ایرنا

به "فراوری آب آشامیدنی از هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری آب آشامیدنی از هوا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید