روشی نانویی برای تبدیل دی اکسیدکربن هوا به سوخت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محققان هندی روشی ارائه کردند که با استفاده از آن می توان نانوذرات طلا با قابلیت تبدیل دی اکسیدکربن به متان تولید کرد.

روشی نانویی برای تبدیل دی اکسیدکربن هوا به سوخت

تغییرات آب و هوایی به شدت زمین و ساکنان آن را تهدید می کند. یکی از دلایل گرم شدن زمین، افزایش سطح دی اکسیدکربن در اتمسفر است. منبع اصلی تولید دی اکسیدکربن، سوختن سوخت های فسیلی است که طی صد سال گذشته به شدت افزایش یافته است. راهکارهای مختلفی برای مقابله با این مشکل ارائه شده است، یکی از این راهکارها، تبدیل دی اکسیدکربن موجود در هوا به مواد مفید است.

از این رو محققان موسسه تحقیقات بنیادی در هند روشی ارائه کردند که در آن از نانوذرات طلا به عنوان کاتالیست استفاده می شود تا فرآیند تبدیل دی اکسیدکربن به متان تسریع شود. در این پروژه کلوئیدوزوم پلاسمونیک دندریتی حاوی نانوذرات طلا به کار گرفته شده است. کلوئیدوزوم ها میکروکپسول هایی هستند که از ذرات کلوئیدی و با روش خودآرایی از درون قطرات آمولوسیون شکل گرفته اند. امکان کنترل دقیق روی ابعاد و برخی خواص کلوئدوزوم وجود دارد.

پژوهشگران نشان دادند که کلوئیدوزوم پلاسمونیک دندریتی می تواند تمام طول موج مرئی و مادون قرمز نزدیک خورشید را جذب کند. این طول موج ها برای تبدیل دی اکسیدکربن به متان در فشار و دمای اتمسفری به کار می رود. همچنین این گروه نشان دادند که کلوئیدوزوم پلاسمونیک دندریتی می تواند آب شور دریا را به آب قابل آشامیدن تبدیل کند. افزایش دما به تغییر شکل پروتئین های موجود در آب کمک کرده و برخی مواد شیمیایی نظیر سینامیل الکل را اکسید و آلدهیدها را هیدروسیلاسیون می کند.

در این پروژه محققان نشان دادند که با تغییر ابعاد نانوذرات و فاصله میان آن ها می توان کلوئیدوزوم پلاسمونیک دندریتی را تولید و خواص آن ها را کنترل کرد.

پژوهشگران معتقدند که با این روش می توان درخت مصنوعی ساخت تا دی اکسیدکربن را به سوخت تبدیل کند.

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Plasmonic Colloidosomes of Black Gold for Solar Energy Harvesting and Hotspots Directed Catalysis for CO2 to Fuel Conversion در نشریه Chemical Science به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "روشی نانویی برای تبدیل دی اکسیدکربن هوا به سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی نانویی برای تبدیل دی اکسیدکربن هوا به سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید