مرگ دختر جوان بر اثر مسمومیت با قرص برنج ، بقیه اعضا خانواده در بیمارستان هستند

به گزارش گفتگوی عادلانه، استنشاق گاز منتشر شده از قرص برنج در منزل یک خانواده دشتستانی، موجب بروز مسمومیت شدید، مرگ یک تن و بستری شدن سایر اعضای خانواده در بیمارستان شد.

مرگ دختر جوان بر اثر مسمومیت با قرص برنج ، بقیه اعضا خانواده در بیمارستان هستند

ایسنا نوشت: مدیر روابط عمومی و بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به جزئیات این خبر مطرح نمود: خانواده مذکور ابتدا به مرکز خدمات جامع سلامت شهر آبپخش از توابع شهرستان دشتستان مراجعه نموده و مورد معاینه و معالجه اولیه قرار دریافتد و بعد از بازگشت به منزل یک نوبت به مطب شخصی مراجعه نمودند که با همان تشخیص به منزل مراجعت کردند و سپس به علت وخامت حالشان به بیمارستان شهید گنجی برازجان منتقل شدند.

سید مجید حسینی اضافه کرد: متاسفانه این خانواده در اثر استنشاق بخارات قرص برنج مسموم شده بودند که پس از دریافت آزمایش و پرس و جو از خانواده بیمار، این مسمومیت مسجل شد. همچنین در بازرسی کارشناسان بهداشت محیط از منزل این خانواده، وجود خشاب های قرص برنج مشاهده و تایید شد.

وی ضمن تسلیت به این خانواده و آرزوی سلامتی و شفای عاجل برای سایر مصدومان این واقعه بیان نمود: متاسفانه دختر جوان -17 ساله- این خانواده بر اثر شدت مسمومیت جان باخته و دختر دیگر نیز هم اکنون با وضعیت بحرانی در بخش ICU بستری است.

مدیر روابط عمومی و بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: مادر و دو پسر خانواده در بخش داخلی بیمارستان شهید گنجی شهر برازجان بستری بوده و شرایط نسبتا متعادلی دارند.

حسینی اضافه کرد: خوشبختانه پدر این خانواده دچار مسمومیت نشده و علت دقیق این حادثه نیز در دست آنالیز است.

وی با اشاره به خطرهای ناشی از به کار بردن قرص برنج، تاکید نمود: قرص برنج جزو سم های بسیار خطرناک برای انسان بوده و ضروری است مردم بدانند که هرگز نباید از این قرص حتی برای مبارزه با حشرات و جوندگان استفاده نمایند.

مدیر روابط عمومی و بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مطرح نمود: مردم برای مبارزه با آفت ها و حشرات و جوندگان، باید از شرکت های مُجازی که از سوی مرکز بهداشت استان و شهرستان دارای مجوز هستند، یاری بگیرند.

  • مرگ آورترین مسمومیت

قرص برنج با نام علمی فسفید آلومینیوم و اسم فرنگی سلفوس، ماده ای است با ترکیب فسفید که به شکل قرص های سه گرمی و به رنگ خاکستری تیره در بسته های استوانه ای، به میزان 10 قرص در هر بسته عرضه و با قیمتی نازل فروخته می گردد. این قرص که بعضی افراد از آن به عنوان یک حشره کش و برای جلوگیری از فساد برنج و ماندگاری آن استفاده می نمایند خاصیت تصعید (تبدیل جامد به بخار) دارد و در اثر این تصعید، گاز فسفین آزاد می نماید که گاز آزاد شده سبب می گردد لارو یا حشرات در دانه های غلات به ویژه غلات انبار شده از بین برود.

اگر گاز این قرص در فضای آزاد رها گردد قابل استشمام خواهد بود که بویی بسیار نامطبوع همچون ماهی گندیده داشته و استنشاق آن برای انسان خطر آفرین است. این ماده سمی به راحتی جذب دستگاه گوارش شده و بعد از حل شدن در مایعات بدن و رطوبت معده باعث فراوری گاز خطرناک فسفین می گردد.

مسمومیت با قرص برنج از مرگ آورترین مسمومیت هایی است که مرگ حتمی را به دنبال دارد و تاکنون راهکاری برای نجات جان بیماران دچار به آن یافت نشده است. سم قرص برنج سمی است که بر روی سلول های بدن تاثیر بدی داشته و قادر است تنفس سلولی را از بین ببرد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان های حساس بدن مانند کلیه ها و قلب می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مرگ دختر جوان بر اثر مسمومیت با قرص برنج ، بقیه اعضا خانواده در بیمارستان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ دختر جوان بر اثر مسمومیت با قرص برنج ، بقیه اعضا خانواده در بیمارستان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید