هویت بخشی آثار تاریخی مستلزم آنالیز و پژوهش کارشناسان باستان شناسی

مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی هویت بخشی آثار تاریخی را مستلزم آنالیز و پژوهش کارشناسان باستان شناسی، دانست.

هویت بخشی آثار تاریخی مستلزم آنالیز و پژوهش کارشناسان باستان شناسی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، حسین اسماعیلی عتیق مسئول باستان شناسی این اداره کل گفت: آثاری که از کاوش های باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی و همچنین بصورت میدانی توسط اشخاص یا تشکل های مردم نهاد میراث فرهنگی به دست می آیند، مهمترین منابع مادی اطلاعاتی گذشته هستند. به همین دلیل وظیفه در قبال آنها تنها کشف و آنالیز این آثار نیست، بلکه باید برای حفظ و حراست از آن ها آنالیز های دقیق صورت پذیرد.

او ادامه داد: اشیای باستانی و قیمتی پس از کشف در مناطق تاریخی به اداره کل میراث فرهنگی استان تحویل و پس از آنالیز های اولیه به منظور ادامه و تکمیل روند پژوهشی به پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور ارجاع می گردد.

اسماعیلی با بیان اینکه پس از تحویل اشیای باستانی، پژوهش و آنالیز آن ها پس از طی مراحل اولیه مطالعه ساختاری، شروع می گردد، اضافه نمود: اشیای کشف شده در ابتدای امر مورد مطالعه ساختاری قرار گرفته و پس از طی مراحل کارشناسی و پژوهشی قدمت و تاریخچه براساس نظر کارشناسان قطعیت می پذیرد.

مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به کشف تعدادی سکه در منطقه تاریخی شنب غازان تبریز اظهار کرد: طی ماه های گذشته شاهد کشف تعدادی سکه در این منطقه توسط انجمن تاریخی فرهنگی غازانیه تبریز بودیم که به اداره کل میراث فرهنگی تحویل و مطالعات اولیه در مورد آن شروع شد.

اسماعیلی در سرانجام اعلام کرد: مطالعه و پژوهش در مورد سکه های کشف شده نیازمند پژوهش دقیق تر می باشد که نظر قطعی کارشناسی پس از اتمام مراحل اعلام خواهد شد.

منبع: میراث آریا

به "هویت بخشی آثار تاریخی مستلزم آنالیز و پژوهش کارشناسان باستان شناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هویت بخشی آثار تاریخی مستلزم آنالیز و پژوهش کارشناسان باستان شناسی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید