هیأت بین المللی نظارت بر حج: اداره مراسم حج باید از سعودی ها گرفته گردد

به گزارش گفتگوی عادلانه، یک هیأت بین المللی غیر دولتی، دولت سعودی را متهم کرد که از مراسم حج در راستای اغراض سیاسی خود بهره می برد و موجب تخریب چهره دین اسلام شده است.

هیأت بین المللی نظارت بر حج: اداره مراسم حج باید از سعودی ها گرفته گردد

به گزارش گروه بین الملل گفتگوی عادلانه، هیأت بین المللی نظارت بر اداره مکه و مدینه از سوی دولت سعودی در یک کنفرانس خبری در هند، از تمامی کشورهای اسلامی خواست تا اداره این اماکن مقدس را خود بر عهده بگیرند.

به نوشته پایگاه خبری روزنامه القدس العربی، در بیانیه این مؤسسه غیر دولتی آمده است که دولت سعودی از اماکن اسلامی و مراسم حج در راستای اهداف سیاسی خود سوءاستفاده می نماید.

این بیانیه می افزاید: دولت سعودی چهره اسلامی حج و اماکن مقدس را از بین برده و آنها را شبیه به مکان های مشهور در اروپا و آمریکا نموده است؛ به گونه ای که از هر گونه فرهنگ و چهره اسلامی تهی شده اند. همچنین موارد بسیاری از فساد در جریان اداره حج کشف شده است؛ از توزیع گذرنامه میان کشورهای همپیمان سعودی تا فروش گذرنامه در بازار سیاه که عایدی آن به جیب شاهزادگان می رود.

هیأت بین المللی مذکور همچنین تأکید کرد که دولت سعودی در اداره مکان های مقدس اهمال کاری می نماید و بیشتر توجه خود را به فعالیت های سرگرم کننده آن هم به حساب دین اسلام صرف نموده است. از سوی دیگر با سیاسی کاری بعضی از مسلمانان را به علت اختلاف سیاسی از سفر به حج منع نموده و تریبون های دینی را در خدمت تبلیغ سیاست های خود و سرکوب و بازداشت مسلمانان قرار داده است.

در این بیانیه از کشورهای اسلامی خواسته شده است تا هرچه سریع تر اداره حج و تمامی مکان های مقدس را با تشکیل یک کمیته متشکل از کشورهای اسلامی به دست گیرند؛ به گونه ای که دولت سعودی نیز یک عضو در کنار دیگر کشورهای اسلامی باشد.

پیشنهاد اداره مراسم حج از سوی یک کمیته بین المللی سال هاست که از سوی کشورها و محافل مختلف اسلامی مطرح شده و هربار نیز سعودی ها واکنش شدیدی به آن نشان داده اند. بیش ترین درخواست ها برای بین المللی شدن حج پس از آن صورت گرفت که سعودی ها کارشکنی هایی بسیاری در جهت حجاج قطری انجام دادند. علاوه بر این در سال های گذشته ممانعت های بسیاری برای حجاج ایرانی، یمنی و لیبیایی به وجود آمده است.

در واکنش به این درخواست ها خالد الفیصل مشاور پادشاه سعودی و امیر منطقه مکه در هست مرداد گذشته هرگونه اقدامی در راستای اداره مراسم حج از سوی یک کمیته بین المللی را به شدت رد کرد و آن را سیاسی کردن مراسم حج دانست.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "هیأت بین المللی نظارت بر حج: اداره مراسم حج باید از سعودی ها گرفته گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیأت بین المللی نظارت بر حج: اداره مراسم حج باید از سعودی ها گرفته گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید