ورود دعوای دموکرات ها و جمهوریخواهان آمریکا به فاز جدید

به گزارش گفتگوی عادلانه، خبرنگاران- گروه بین الملل؛ اختلافات یا به عبارت بهتر دعوای میان دو حزب سنتی آمریکا از روز گذشته و پس از اعلام جرم علیه پل منفورت رئیس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و ریک گیتس شریک تجاری وی، و اقدام منفورت در تسلیم خود به اف بی آی وارد فاز جدیدی شده است.

ورود دعوای دموکرات ها و جمهوریخواهان آمریکا به فاز جدید

اتهامات علیه منفورت و گیتس چیست؟

ادعانامه علیه این دو نفر که براساس آن به توطئه علیه ایالات متحده متهم شده اند، تماس های آن دو با سیاستمداران هوادار روسیه در اوکراین بین سال های 2006 و 2015 را آنالیز می نماید.

این ادعانامه می گوید که آنها به عنوان نمایندگان ثبت نشده ویکتور یانوکوویچ سیاستمدار اوکراینی و حزب او عمل کردند.

یانوکوویچ در میان اعتراضات گسترده به سیاست هایش در حمایت از روسیه در سال 2014 و با حمایت کشورهای غربی از ریاست جمهوری ساقط شد.

منفورت متهم است که بیش از 18 میلیون دلار را به وسیله حساب های خارجی پولشویی نموده و از آن برای خریداری املاک، کالاها و خدمات در معاملاتی که از چشم مقام های آمریکایی پنهان بود استفاده نموده است. گفته شده که او با استفاده از این سرمایه های خارجی یک زندگی مجلل در آمریکا داشته است.

این ادعانامه می گوید که در مجموع 75 میلیون دلار پول از اوکراین و به وسیله این حساب ها جاری شد. گیتس، دستیار او هم، به انتقال بیش از 3 میلیون دلار از حساب های خارجی به سایر حساب هایی که او کنترل می کرد متهم است.

منفورت و گیتس هر دو این اتهامات را رد می نمایند و وکلای آنها هنوز پاسخی به این اتهامات نداده اند.

تشکیل کمیته ویژه علیه دموکرات ها

در این میان جان کلی رئیس کارکنان کاخ سفید خواهان تشکیل کمیته ای ویژه برای تحقیق در خصوص 2 اتهام وارده بر حزب دموکرات شده است. یکی از این اتهامات مربوط به قراردادی در خصوص اورانیوم بوده که یک شرکت روسی اقدام به خرید شرکتی در کانادا نموده که این شرکت در زمینه فراوری اوارنیوم فعال بوده و 20 درصد از اورانیوم مورد احتیاج آمریکا را فراوری می نماید.

این قرارداد در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما و زمانیکه هیلاری کلینتون تصدی پست وزارت خارجه آمریکا را برعهده داشت اجرا شده و جمهوریخواهان می گویند بعد از آنکه بنیاد متعلق به بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا و همسر هیلاری، 145 میلیون دلار یاری دریافت نموده، وزارت خارجه آمریکا با این قرارداد موافقت نموده است.

اتهام دیگر وارد شده بر حزب دموکرات در خصوص پرونده سازی این حزب در خصوص انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا و ماجرای دخالت روسیه در این انتخابات به نفع دونالد ترامپ است.

دروغ گفتن به اف بی آی

در این میان اما یکی از مشاوران مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ اتهام دروغ گفتن به اف بی آی درباره زمان ملاقات ها با کسانی که ادعا می گردد رابط روسیه بوده اند را پذیرفته است. اسناد دادگاه نشان می دهد که جورج پاپادوپولوس اذعان نموده است که تبادل نظر با این افراد زمانی رخ داد که او برای ترامپ کار می کرد نه قبل از آن.

پاپادوپولوس گفت به او گفته شده بود که روس ها اطلاعاتی برای تخریب چهره هیلاری کلینتون در اختیار دارند.

اینها اولین اتهاماتی است که رابرت مولر، دادستان ویژه تحقیق درباره ادعای تبانی میان روسیه و ستاد مبارزات ترامپ، مطرح می نماید. اما هر دو طرف چنین اتهامی را رد می نمایند.

پیشتر معلوم شد که تحقیقات مولر در این باره به طرح اتهام کلاهبرداری مالیاتی علیه پل منفورت، مدیر سابق ستاد مبارزات ترامپ، منجر شده است. 12 مورد اتهام علیه منفورت و یکی از همکاران او به نام ریک گیتس مطرح شده که شامل توطئه برای پولشویی هم هست.

این اتهامات به کمپین ترامپ مربوط نمی گردد بلکه به معاملات تجاری این دو تا قبل از سال 2015 مربوط است.

تاثیر احتمالی پرونده پاپادوپولوس بر ترامپ چیست؟

تحلیلگران می گویند پرونده اتهامات پاپادوپولوس به طور بالقوه می تواند برای رئیس جمهور آمریکا زیانبار باشد چون مستقیما به کمپین او مربوط می گردد.

جورج پاپادوپولوس - وکیل امور انرژی بین المللی در شیکاگو - آنقدر به ترامپ نزدیک بود که در عکسی از تیم مشاوران امنیت ملی او که ترامپ روز اول آوریل 2016 منتشر کرد جا داشته باشد.

براساس اسناد دادگاه، مشاور سابق ترامپ در دوران انتخابات روز 5 اکتبر 2017 به کارشکنی در جهت تحقیقات اف بی آی در خصوص ادعای تبانی با روسیه اذعان نموده است. زمانی که اف بی آی (اداره تحقیقات فدرال) در ماه ژانویه با او مصاحبه کرد، او به نادرستی ادعا کرد که پیش از پیوستن به کمپین ترامپ در ماه مارس 2016 با دو چهره که پیوندهایی با روسیه داشتند دیدار کرد. اما واقعیت این بود که او بعد از پیوستن به کمپین ترامپ با آنها ملاقات نموده بود.

یکی از آن دیدارها با یک زن نام برده نشده روس بود که پاپادوپولوس فکر می کرد با مقام های دولت روسیه ارتباط دارد.راو اذعان کرد که به دنبال استفاده از این شخص در کوشش برای ترتیب دادن ملاقاتی میان کمپین (ترامپ) و مقام های دولت روسیه بود.

شخص دیگر استاد دانشگاه ساکن لندن بود که گفته می شد پیوندهای ملموسی با مقام های دولت روسیه دارد که از این شخص هم نام برده نشده است.

این بیانیه می گوید که این استاد دانشگاه فقط به این دلیل به پاپادوپولوس علاقه مند شد که او بخشی از کمپین ترامپ بود.

ادعا می گردد که این استاد دانشگاه در ملاقاتی با پاپادوپولوس سر صبحانه در هتلی در لندن در روز 26 آوریل 2016 یا همان روزها، به وجود هزاران ای میل برای تخریب چهره کلینتون اشاره نمود. این استاد دانشگاه گفته بود که در جریان دیدار با مقام های ارشد دولت روسیه در سفری اخیر به مسکو از وجود این ای میل های مخرب آگاه شده بود.

با این وجود دستیاران ترامپ گفته اند که آقای پاپادوپولوس نقش محدودی در کمپین داشت و به آقای ترامپ دسترسی نداشت.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ورود دعوای دموکرات ها و جمهوریخواهان آمریکا به فاز جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود دعوای دموکرات ها و جمهوریخواهان آمریکا به فاز جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید