وزیر بهداشت: احتمالا پاییز سختی پیش رو داریم، تا سرانجام 1400 نباید منتظر واکسن کرونا باشیم

به گزارش گفتگوی عادلانه، وزیر بهداشت با بیان اینکه با حدس و احتمال نمی توان بحران را اداره کرد، گفت: پیش بینی می گردد که در پاییز سال جاری، آنفلوآنزا و کرونا با هم بروز نمایند و یکی از پاییز های سخت را در پیش داشته باشیم.

وزیر بهداشت: احتمالا پاییز سختی پیش رو داریم، تا سرانجام 1400 نباید منتظر واکسن کرونا باشیم

به گزارش گروه اجتماعی گفتگوی عادلانه، جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برگزار گردید.

دکتر سعید نمکی در این جلسه، ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکارانی که با کوشش های شبانه روزی برای مبارزه و مقابله با ویروس کرونا، کوشش کردند، گفت: کرونا، تجربیات و درس آموزه های ارزنده ای را به جهانیان ارزانی داشت.

وی اضافه نمود: در مورد کلانشهر تهران، دکتر زالی و دکتر بندپی توانسته اند تا به امروز مشارکت صمیمانه بین بخشی را ایجاد نمایند و موفقیت هایی که در مقابله با کرونا مشاهده می کنیم گواه بر این وفاق است.

نمکی توضیح داد: بعضی می گویند بنده وزیری بدشانس بوده ام که بدو ورودم به وزارت بهداشت، با حوادث و وقایعی همچون سیل و زلزله و اپیدمی، روبرو شدم، اما چرا از این منظر به موضوع می نگرند، چرا اینگونه نمی اندیشند که خداوند در این عمر کوتاه به بنده این توفیق را داد که امور مردم که بندگان خدا هستند را انجام دهم. کرونا، علی رغم اینکه آسیب های زیادی به ملت ها زد، موهبت هایی نیز به همراه داشت.

وی گفت: در بحران کرونا، ما در نظام سلامت از دوجهت جور کشیدیم، از یک سو جور مسائلی که برای سلامتی مردم ایجاد شده بود و از سوی دیگر جور مسائل مالی کشور را کشیدیم. متاسفانه در کشور ما اقتصاد خانوار به اقتصاد کلان پیوند نخورده، زیرا در سال های بعداز انقلاب سایه محکمی از اقتصاد کلان بر اقتصاد خانواده حاکم نشد. اگر در جهان اتفاقی بیفتد، اول اقتصاد کلان آسیب می بیند و بعد از مدت ها، اقتصاد خانواده آسیب می بیند، اما در ایران برعکس است، یعنی با کوچکترین اتفاقی اول اقتصاد خانواده لطمه می بیند و بعد اقتصاد کلان.

نمکی در ادامه درخصوص شرایط کلانشهر تهران در مقابله با کرونا، گفت: در مبحث کرونا، تهران را باید به گونه ای متفاوت ببینیم. تهران با سایر شهرستان ها فرق دارد.

وی خطاب به اعضای شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: با حدس و احتمال و شاید، نمی توان بحران را اداره کرد. شیوه اداره مدیریت بحران به همین صورت است که شما انجام می دهید. یعنی ایجاد انسجام قوی بین بخشی و ترسیم دورنمایی از آینده. این شیوه را باید برای مدیریت کلانشهر تهران به عنوان یک برنامه ملی مصوب کنیم و برآن پایبند باشیم و این تشکلی که برای مدیریت تهران به وجود آمده است، باید حفظ گردد و با افت و نزول کرونا، آن را رها نکنید.

وزیر بهداشت اظهار داشت: عاجلانه ترین و کم خردترین نوع برخورد با کرونا، این است که تصور کنیم این ویروس تمام شده است. ویروس کرونا ویروسی متفاوت است و باید با نگاهی متفاوت به آن بنگریم. از طرف دیگر، ویروس های هم خانواده این ویروس، مانند سارس و مرس به سمت کم خطر شدن هستند. زیرا اگر هر کدام از پاتوژن ها در طول تاریخ به قوت خود باقی بمانند و انسان ها را قتل عام نمایند، از نسل بشر چیزی باقی نمی ماند. ویروس ها و پاتوژن ها به مرور آرام تر می شوند، اما نمی دانیم که رفتار ویروس کووید 19 چگونه خواهد بود. در مورد کووید 19 نباید شتاب زده نظر داد، بین 4 تا 6 ماه زمان ضروری است تا در مورد این موضوع با قاطعیت بیشتری سخن گفت.

نمکی تاکید نمود: باید در مورد کرونا در حالت آماده باش باشیم. زیرا اگر ویروس تغییر رفتار دهد، تمام معادلات ما بهم می ریزد. برآورد می گردد که در پاییز امسال، آنفلوآنزا و کرونا باهم بروز نمایند و پیش بینی می گردد که یکی از پاییز های سخت را در پیش داشته باشیم. اگر چنین شد، باید آمادگی کامل داشته باشیم.

وی در مورد واردات واکسن آنفلوآنزا، گفت: در امسال، واردات واکسن آنفلوآنزا افزایش خواهد داشت تا تمامی گروه های آسیب پذیر بتوانند واکسینه شوند.

وزیر بهداشت توضیح داد: در مورد کرونا معتقد هستیم که اگر در پاییز، پیک بعدی بروز کند و جهش ژنتیک عمده ای به سمت خشونت نداشته باشد، دیگر با شرایطی که تا به امروز از سر گذرانده ایم روبرو نخواهیم شد و با کرونایی آرام تر روبرو خواهیم بود. چراکه وقتی ویروس در طبیعت بچرخد، ایمنی را بالاتر می برد، دوم اینکه رفتار ویروس به سمت آرام تر شدن پیش می رود. سوم اینکه امیدواریم دارو های ضدویروس موثرتری را شناسایی کنیم. اما تا خاتمه سال 1400 نباید به واکسن کرونا امیدوار باشیم، زیرا فراوری و ساخت واکسن فرایند ای بسیار زمانبر است. بنابراین، امیدواریم بتوانیم پاییز را به خوبی مدیریت کنیم.

نمکی اضافه نمود: در مورد شیوه مدیریت تصور می کنم که استان البرز و استان تهران را در قالب یک پکیج درنظر بگیریم. تاثیرات البرز بر تهران و تهران بر البرز با توجه به اینکه روزانه تعداد زیادی از افراد در آن ها رفت و آمد دارند، قابل توجه است. ستاد این دو استان باید یکپارچه گردد، یعنی ستاد استانی را به ستاد منطقه ای تبدیل کنیم.

وی گفت: دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران نباید جزیره ای عمل نمایند و باید بنشینیم و ساختار بهداشت و درمان تهران و حومه را به صورت یکپارچه طراحی کنیم.

وی تاکید نمود: تهران ویترین کشور در مباحث مختلف ملی است؛ لذا ضرورت دارد که در مورد تصمیماتی که برای آن گرفته می گردد، نهایت هوشیاری را به کار گیریم.

نمکی اظهار داشت: در بحران کرونا، رفتار و عمل بیمارستان های تهران به عنوان اولین تماس با بیمار، برای کشور الگو بود و برای سایر بیمارستان ها جرات ایجاد کردند و جا دارد، این وفاق و همدلی را ارج نهیم.

لازم به ذکر است، در این جلسه که صبح امروز و با حضور دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران و دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا در شهر تهران، نمایندگان دستگاه های اجرایی مسئول در امر مقابله با کرونا و معاونین وزارت بهداشت، در ستاد وزارت بهداشت برگزار گردید، گزارشی از عملکرد بخش های مختلف در ارتباط با مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران، ارائه و درخصوص تصمیمات و راه چاره های جدید در مقابله با این بحران، بحث و گفتگو شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "وزیر بهداشت: احتمالا پاییز سختی پیش رو داریم، تا سرانجام 1400 نباید منتظر واکسن کرونا باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت: احتمالا پاییز سختی پیش رو داریم، تا سرانجام 1400 نباید منتظر واکسن کرونا باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید