پویش حمایتی جشنواره تئاتر فجر برای سیل زدگان و دعوت از هنرمندان برای همراهی

به گزارش گفتگوی عادلانه، دبیر جشنواره تئاتر فجر ضمن دعوت دوباره از تمام هنرمندان برای شرکت در جشنواره و همگرایی و نیز دعوت از گروه های انصرافی برای شرکت در پویش حمایت از سیل زدگان سیستان و بلوچستان، از کسانی که زبان عتاب را گره گشای مسائل می دانند خواست تا بر درد و رنج هنرمندان نیفزایند.

پویش حمایتی جشنواره تئاتر فجر برای سیل زدگان و دعوت از هنرمندان برای همراهی

به گزارش گفتگوی عادلانه، نادر برهانی مرند اخیرا نامه ای را خطاب به هنرمندانی که از شرکت در جشنواره انصراف داده بودند نوشت و از آن ها دعوت به همراهی در این رویداد کرد.

او پس از وقایع اخیر مرتبط با انصراف گروه های نمایشی با دعوت مجدد خانواده تئاتر ایران به همدلی، نامه دیگری را منتشر نموده که طبق گزارش روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، متن آن به توضیح زیر است:

به نام خداوند بخشایشگر مهربان

همکاران ارجمند؛

همانگونه که مستحضرید جان باختنِ جمعی از هموطنان عزیز و شهروندان بعضی کشورها در سانحه تلخ هوایی اخیر و اتفاقات پس از آن، منجر به جریحه دار شدن عمیق احساساتِ مردم کشورمان از جمله هنرمندان تئاتر شد.

این فضای غمبار در نزدِ بعضی از هنرمندانی که قرار بود در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر حضور داشته باشند، به صورت انصراف از جشنواره بروز پیدا کرد.

در تلاطم بروزِ واکنش ها نسبت به این فاجعه دردناک، در نظر دریافت این ایده که این رویداد متعلق به هنرمندان و آثار آن ها با سلایق و مضامین متنوع است و اعتقاد به این امر که تداوم فعالیت های هنری در هر قالبی احتیاج این روزهای پُرغم برای ارتقای همدلی ملی با هدف تحمل و گذر از رنج هاست، در یادداشتی از عزیزانِ منصرف خواستم تا خانه خود را ترک ننمایند.

جمعی از کارگردانان محترمِ منصرف، دعوت به جلسه ای با هدف گفت و گو (که در این روزها ضرورتی انکارناپذیر است) را پذیرفتند، این جلسه در بعدازظهر چهارشنبه 25 دی 98 برگزار گردید.

برآیند این گفت وگو با احترام به دغدغه همه عزیزان و در نظر دریافت این موضوع که جشنواره در طی دوران برگزاری خود به خانه هنرمندان با انواع سلایق و اندیشه ها تبدیل شده و ترک خانه با هر تحلیل و کنش های قابل احترام برآمده از آن، جز به افتراق بیشتر اهل خانه نمی انجامد، به پیشنهادی از سوی اینجانب در راستای رسالت اجتماعی تئاتر منجر شد:

در راستای کاستن از آلام هموطنان شریف و داغدیده سیستان و بلوچستانی، با رضایت گروه هایی که به جشنواره باز خواهند گشت، بخشی از یاری هزینه آنان، درآمد حاصل از فروش بلیت های جشنواره، قسمتی از هزینه های بخش ملل و بخشی از حق الزحمه نیروهای ستادی به وسیله انجمن هنرهای نمایشی استان سیستان و بلوچستان به عنوان محور این پویش، به این هموطنان عزیز رنج دیده اختصاص می یابد.

متاسفانه امروز پنجشنبه 26 دی 98، در این روزهایی که احتیاج به همگرایی بیشتر داریم، اظهار نظری غیرمسئولانه از یک مقام مسئول منتشر شده است که به آتش گسست اجتماعی می دمد. من با هر نوع برخورد سلبی که راه مفاهمه و گفت وگو را مسدود می نماید، شدیدا مخالفم و این مسئله عزم مرا بر اصرار به همگرایی فزاینده هنرمندان تئاتر برای حضور در خانه خود بیشتر نموده است.

همکاران عزیز، تاریخ کشورمان کم نداشته ایامی را که غم و خشم توامان ظهور نموده اند اما مردم این سرزمین توانسته اند سیاوش وار از آتش بگذرند. باری این برادر کوچکتان با تاکید دوباره بر همگرایی برای عبور از این روزهای سخت، موارد زیر را با شما در میان می گذارد:

1- از همکاران عزیز منصرف دیگر بار می خواهم که با در نظر دریافت پویش حمایت از هموطنان سیستانی و بلوچستانی، در کنار یکدیگر باشیم.

2- از همکاران عزیزی که علیرغم بعضی طعنه ها و دلشکستگی ها در کنار ما ماندند، ممنونم.

3- به همکاران عزیزی که به هر دلیلی تمایلی به حضور در کنار ما نخواهند داشت احترام می گذارم.

4- از دوستان محترمی که تصور می نمایند زبان عتاب گره گشای مسائل در این روزهاست، برادرانه و مشفقانه می خواهم که بر درد و رنج هنرمندان نیفزایند.

5- به احترام خانواده های داغدارِ حوادث اخیر، رویدادها متناسب با شأن این فضا تدارک دیده خواهد شد.

برای همه هنرمندان و هموطنان عزیزم آرزوی روزهای بهتر همراه با آرامش دارم.

نادر برهانی مرند، دبیر سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

به گزارش گفتگوی عادلانه، پس از انصراف تعدادی از هنرمندان از جشنواره های هنری فجر، شهاب حسینی با انتشار متنی نوشت: این حرکت دامن زدن به افتراق جامعه شکن خودی و ناخودی است. این در حالی است که جامعه و مردم بیش از هر زمان دیگری به همبستگی و دلداری یکدیگر احتیاجمندند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پویش حمایتی جشنواره تئاتر فجر برای سیل زدگان و دعوت از هنرمندان برای همراهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پویش حمایتی جشنواره تئاتر فجر برای سیل زدگان و دعوت از هنرمندان برای همراهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید