پیشگیری ازعوارض یائسگی زود رس

از عوارض دیگری که احتمالا هنگام عبور از یائسگی تجربه می کنید احساس لرز و سرد شدن در پاها، تکرر ادرار، افسردگی و نوسانات خلقی است .

پیشگیری ازعوارض یائسگی زود رس

به گزارش ، یائسگی به معنای خاتمه دوره قاعدگی در زنان است که تخمدان ها قادر به فراوری تخمک و باروری نیست و بدن استروژن کمتری فراوری می نماید. سن یائسگی بین 40 تا 50 سالگی است، اما معمولا بین 47 تا 51 سالگی اتفاق می افتد. پیش از آن که دوره یائسگی آغاز گردد، هورمون های زنانه کاهش می یابد و بدن حالت های مختلفی را در اثر تغییرات هورمونی تجربه می نماید.

زنان مرحله پیش از یائسگی را از چند سال قبل تجربه می نمایند. از عوارض پیش یائسگی می توان به گُرگرفتگی، خشکی واژن و تعریق شبانه اشاره نمود. اگر 12 ماه متوالی دچار قاعدگی نشوید و پزشک تشخیص یائسگی بدهد، شما وارد مرحله پس از یائسگی شده اید. از عوارض دیگری که احتمالا هنگام عبور از یائسگی تجربه می کنید احساس لرز و سرد شدن در پاها، تکرر ادرار، افسردگی و نوسانات خلقی است.

اگر یائسگی پیش از سن 40 سالگی رخ دهد، یائسگی زودرس یا POF نامیده می گردد. حدود یک درصد از زنان دچار یائسگی زودرس می شوند. از عوامل یائسگی زودرس می توان به سابقه خانوادگی، جراحی تخمدان برای برطرف کیست، شیمی درمانی یا پرتو درمانی، رژیم های غذایی سخت و کاهش وزن خیلی شدید اشاره نمود. همچنین استرس زیاد نیز می تواند باعث یائسگی زودرس گردد.

یکی از روش هایی که یائسگی زودرس را کند می نماید، ورزش است. سعی کنید تمرینات ورزشی مستمر در برنامه خود داشته باشید. تغذیه مناسب، مصرف ویتامین D طبق نظر پزشک و آرامش روحی و روانی نیز در این باره موثر است.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پیشگیری ازعوارض یائسگی زود رس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری ازعوارض یائسگی زود رس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید