گلایه مدیرکل پدافند غیرعامل استان فارس درباره هتل جنجالی شیراز ، سرنوشت تخریب 2 طبقه فوقانی هتل آسمان شیراز

مدیرکل پدافند غیرعامل استان فارس سال ها پس از ساخت هتل آسمان در حریم منظری ارگ کریمخانی تاکید می نماید که این سازمان را در ساخت این هتل نادیده گرفته اند.

گلایه مدیرکل پدافند غیرعامل استان فارس درباره هتل جنجالی شیراز ، سرنوشت تخریب 2 طبقه فوقانی هتل آسمان شیراز

چمدان: هتل آسمان شیراز در نزدیکی ارگ کریمخانی و مخدوش شدن حریم منظری این اثر مهم تاریخی به سال ها قبل بر می گردد اما در تمام این سال ها گویا قدرت مالک این هتل و لابی هایش بر مدیریت شهری و میراثی چربیده است.

ابتدا گفته می شد که این هتل قرار است در 14 طبقه ساخته گردد اما بعد معین شد که این هتل مجوز ساخت 18 طبقه از شهرداری را دارد که موجب اعتراض سازمان میراث فرهنگی شد و شورای عالی شهرسازی و معماری در سال 94 نیز دستور به تخریب 4 طبقه از آن را داد.

در همان سال یک طبقه از هتل آسمان تخریب شد اما سه طبقه دیگر بر جای خود ماند و مالکان در مراجع قضایی مجوزهای لازم را دریافت کردند در حالی که مساله آن به عنوان یک عامل مخدوش نماینده حریم منظری همچنان بر جای ماند و مسولان میراث فرهنگی نتوانستند در این زمینه راه به جایی ببرند.

بی شک حفظ آثار تاریخی در کشوری مانند ایران که از پیشنیه بسیاری برخوردار است، برای حفظ هویت، حفظ دستاوردهای علمی و هنری در طی هزاران سال، حافظه تاریخی، نگهداری از کالبد فیزیکی که وقایع تاریخی در آن اتفاق افتاده و … بسیار مهم است و این حفظ اثر تنها مرتبط با خود آن اثر نیست بلکه باید حریم آن نیز حفظ گردد.

در درجه بعدی نیز رعایت نکردن این ضوابط که نهادهای بین المللی به عنوان یک استاندارد برای حفظ میراث فرهنگی مشخص نموده اند از ثبت آن در فهرست میراث جهانی یونسکو جلوگیری می نماید.

این درحالی است که مجموعه زندیه در شیراز مجموعه بسیار مهمی است که می تواند در فهرست آثار جهانی جای بگیرد و محروم شدن این اثر از این موقعیت تنها به خاطر 3 طبقه اضافی از هتل آسمان شبیه به یک فاجعه است.

این هتل در ماه گذشته دچار حریق شدیدی شد به طوری که خیابان های اطراف آن را خالی از سکنه کردند تا خطر سقوط آسمان، جان شهروندی را به خطر نیندازد. پس از آتش سوزی نیز مقرر شد کارشناسان درباره ادامه فعالیت این هتل در حال ساخت نظر نهایی خود را اعلام نمایند.

قاسم پاک نِژاد مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری فارس در جدیدترین واکنش با اشاره به وضعیت خیابانی که هتل آسمان در آن قرار گرفته است و قرار دریافت این هتل در حریم میراث تاریخی دوره زندیه گفت: نقش پدافند غیرعامل در زمینه ساخت این هتل نادیده گرفته شده است.

وی اضافه نمود: در مورد هتل در حال ساخت آسمان شیراز، اداره کل پدافند غیر عامل و اداره کل مدیریت بحران استانداری فارس اظهارنظری نکردند و از نظام مهندسی ساختمان درخواست کردیم تا پایداری این ساختمان را آنالیز نمایند که براساس نتیجه اعلام شده از سوی آنان امکان مقاوم سازی ساختمان وجود دارد.

وی ادامه داد: در مورد تخریب 2 طبقه فوقانی ساختمان در حال احداث هتل آسمان شیراز به دلیل تاثیرگذاری بر حریم محور زندیه نیز باید کارگروه تخصصی مربوط در اداره کل پدافند غیرعامل استانداری آنالیز های لازم را انجام دهد که قطعا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در این زمینه آنالیز های خود را انجام داده است و می تواند اظهار نظر کند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری فارس گفت: وقتی به حافظیه نگاه می کنیم می گویند حریمی تحت عنوان حریم کمربند فرهنگی دارد یعنی قداست آن مجموعه باید حفظ گردد و ساخت و سازهایی که می خواهد در اطراف آن انجام گردد باید ارتفاع معین شده ای داشته باشند، این مساله در مورد سایر میراث فرهنگی نیز باید لحاظ گردد.

پاک نژاد اضافه نمود: ای کاش هتل آسمان شیراز از قبل ساخته نمی شد، چون اگر ساخته نشده بود خیلی راحت امکان جلوگیری از ادامه کار وجود داشت اما در حال حاضر کار مشکل شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از کارگروه های مهم اداره کل پدافند غیرعامل استانداری فارس، کارگروه خدمات پشتیبانی شهری است که شهرداری شیراز دبیری این کارگروه را برعهده دارد و با نظارت این کارگروه الزامات پدافند غیرعامل در حوزه ساخت و سازهای شهری مدنظر قرار می گیرد.

منبع: توریسم آنلاین

به "گلایه مدیرکل پدافند غیرعامل استان فارس درباره هتل جنجالی شیراز ، سرنوشت تخریب 2 طبقه فوقانی هتل آسمان شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلایه مدیرکل پدافند غیرعامل استان فارس درباره هتل جنجالی شیراز ، سرنوشت تخریب 2 طبقه فوقانی هتل آسمان شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید