انتقاد مصطفی رحماندوست از تصویرگرانی که با سلیقه آن طرف آب کار می کنند، چرا ادبیات کودک با وجود ظرفیت های جهانی ساماندهی نمی شود؟

به گزارش گفتگوی عادلانه، شاعر و نویسنده کتاب کودک و نوجوان از وضعیت فعلی ادبیات کودک و نوجوان گلایه کرد.

انتقاد مصطفی رحماندوست از تصویرگرانی که با سلیقه آن طرف آب کار می کنند، چرا ادبیات کودک با وجود ظرفیت های جهانی ساماندهی نمی شود؟

، روز 27 شهریور ماه سالروز درگذشت شهریار،شاعر معاصر کشورمان است که در تقویم کشورمان با نام روز شعر و ادبیات فارسی شناخته می شود.در سال های اخیر و با رونق فضای مجازی بعضی از کارشناسان این فضا و متون منتشر شده در آن را تهدیدی برای زبان و ادبیات فارسی دانسته اند.در این میان مخاطبان ما هم همچون سایر اقشار جامعه نگران وضعیت فعلی شعر و ادبیات فارسی به خصوص ادبیات کودک و نوجوان هستند.آنها جویای پاسخ اینکه ادبیات ما تا چه اندازه جهانی شده است و سؤالاتی دیگر هستند که در این باره با مصطفی رحماندوست شاعر، نویسنده و مترجم کتاب های بچه ها و نوجوانان گفت وگو کرده ام که در ادامه می خوانیم.

آیا ارتباط ما با نویسندگان و موسسات خارجی ساماندهی شده است؟

مشکل ما در ارتباط میان نویسندگان و شاعران کشورمان با نویسندگان و شاعران سایر کشورها در این است که ارتباط ما با نویسندگان و موسسات خارجی یک ارتباط ساماندهی شده نیست یعنی ادبیات بچه ها کشور ما بی تردید ظرفیت جهانی شدن دارد و خیلی از کتابهایمان به سطح جهان سفر کرده اند اما این امر ساماندهی خاصی ندارد.

تأثیر فضای مجازی بر زبان و ادبیات فارسی/ چرا رسانه های نوپدید با اندیشیدن و پژوهیدن بیگانه اند؟

ما سال های سال به نمایشگاه های کتاب می رویم و بیشتر در آنجا به صورت آدم منفعلی نشسته ایم تا ببینیم چه کسی با ما سلام علیک می کند البته بعضی از نشرهای خصوصی و بعضی از آژانس های ادبی که باز هم خصوصی هستند در سطح نمایشگاه ها و با هدف ارتباط با فعالان ادبی سراسر جهان گام های خوبی برمی دارند. من انتظار ندارم که موسسات دولتی در این زمینه فعال باشند چون هر جا که دولت دست گذاشته،خراب شده است. من انتظار دارم از موسسات خصوصی صادر کننده کتاب ها حمایت کنند.

همیشه جهانی شدن از دروازه اتفاقات بومی می گذرد

گروهی تلاش می کنند ایرانی ننویسند و به نوعی بنویسند که به درد جهان بخورد.این امر در تصویرگری ما ظهور و بروز بدی پیدا کرده است.اصلا خیلی از تصویرگران در زمان کشیدن تصویر به این فکر نیستند که بچه ایرانی از آن خوشش می آید یا نه،به این فکر هستند که آن طرف آب جایزه بگیرند و رزومه آن طرف آبشان چاق تر شود که من با عقیده آنها کاری ندارم اما یک واقعیتی است و آن این است که همیشه جهانی شدن از دروازه اتفاقات بومی می گذرد یعنی تا ادبیاتی در کشور زادگاهش مورد توجه قرار نگیرد و قوی نباشد،جهانی نمی شود.بخشی از ادبیات ما کاملا بومی است مثلا ادبیات عاشورایی و ادبیات قهوه خانه ای که مال ماست و خیلی قدرت می خواهد که آن را طوری بنویسیم که مثل کارهای آمریکای لاتین جهانی بشود.

انتظار اینکه یک نفر شخصیت جهانی شود،انتظار بی فایده ای است

مولوی، فردوسی، حافظ، عطار و خیام که تقریبا همه آثارشان جهانی شده 700سالی سابقه کار دارند و 700سال روی آثارشان اتفاقات متعدد فرهنگی افتاده است. ما در ادبیات بچه ها کسی را نداریم که کاملا جهانی مطرح شده باشد، زیرا سابقه ادبیات بچه ها ما خیلی زیاد نیست و خواه ناخواه وقتی سابقه و تجربه کمتر شد کار های خوب هم کمتر می شود، اما در عین حالی که این سابقه کم را داریم تعداد کتاب هایی که از ما به کشور های دیگر رفته، کم نیست. انتظار اینکه کسی شخصیت جهانی شود، انتظار بی فایده ای است، زیرا امروز حداقل 5 نفر از شاعران و نویسندگان ادبیات کودک جهان به اندازه ای جهانی نشده اند که بتوانیم همچون حافظ و سعدی آن ها را شخصیت های جهانی بدانیم و درصد اینکه یکی از این معدود افراد ایرانی باشد کم است.

خاطره نگاری و شعر عاشورایی در عصر ما توفیق داشته اند/ نکاتی که رهبر انقلاب بیان می کنند، چراغ راه شعر امروز ماست

فرهنگ فقط در اختیار ثروتمندان قرار گرفته که اهل فرهنگ نیستند

امروز شرایط اقتصادی به گونه ای شده است که فرهنگ فقط در اختیار ثروتمندان قرار می گیرد و ثروتمندان اهل فرهنگ نیستند.دعا می کنم وضع قشر متوسط به اندازه ای خوب شود که بتوانند به فرهنگ برسند.

کار استعمار این است که اندیشه را از انسان بگیرد/ نباید مسحور فضای مجازی شویم/ شاعران امروز ما کم مطالعه می کنند + فیلم

آرزوی من این است در این دوره جنگی که ظاهرا در آن بمباران نمی شویم اما جیب و سفره غذایمان بمباران می شود،خیلی قوی باشیم و به فرهنگ توجه کنیم چون آنچه که در این دوره جدید ما را نگه می دارد،فرهنگ است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "انتقاد مصطفی رحماندوست از تصویرگرانی که با سلیقه آن طرف آب کار می کنند، چرا ادبیات کودک با وجود ظرفیت های جهانی ساماندهی نمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد مصطفی رحماندوست از تصویرگرانی که با سلیقه آن طرف آب کار می کنند، چرا ادبیات کودک با وجود ظرفیت های جهانی ساماندهی نمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید