آیا استرس ناشی از کرونا باعث ریزش مو می گردد؟

به گزارش گفتگوی عادلانه، باشگاه خبرنگاران/ استرس بیش از اندازه، اثر مخربی بر سیستم ایمنی بدن و کیفیت موی شما می گذارد.

آیا استرس ناشی از کرونا باعث ریزش مو می گردد؟

آیا استرس ناشی از کرونا باعث ریزش مو می گردد؟استرس ناشی از شیوع ویروس کرونا و انتقال ویروس به افراد، سبب ایجاد بسیاری از مسائل شده است. یکی از عوارض داشتن استرس زیاد، ریزش بیش از اندازه مو است. در صورتی که دچار این مشکل شده اید، ابتدا باید استرس خود را با روش های روانشناسانه کاهش داده و سپس مو های خود را تقویت کنید تا در برابر آسیب ها در امان بماند.

به غیر از موارد ارثی، در بقیه موارد کیفیت مو با شرایط روحی و آرامش افراد در زندگی رابطه مستقیمی دارد. زندگی ناسالم، استرس زیاد، فعالیت کم، تنش های روحی و مصرف دخانیات و الکل در خشکی و آسیب دیدگی موی افراد تاثیر زیادی دارد.

استرس و مو

استرس منجر به توقف دوره ای رشد مو شده و در نتیجه موی جدیدی جایگزین مو های ریخته شده نمی گردد. به احتمال زیاد این ریزش گسترده مو پس از سرانجام دوره بحران و کاهش استرس، به حالت عادی خود برگشته و رشد مو ها دوباره شروع می گردد.

استرس ناشی از شیوع ویروس کرونا نیز به طور طبیعی ممکن است عارضه ریزش مو در افرادی که دچار استرس شدید می شوند نیز به وجود آورد. وقتی در زمانی کم، بدن استرس شدیدی را تحمل می نماید، در مو های فرد طاسی منطقه ای ایجاد می گردد. در این حالت سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله نموده و به آن ها آسیب می رساند؛ بنابراین رشد مو ها متوقف شده و به طور ناگهانی تمام مو های یک منطقه از سر ریزش پیدا می نماید.

آیا استرس ناشی از کرونا باعث ریزش مو می گردد؟

استرس تنها یکی از عوامل ریزش مو بوده و دلایل دیگری نیز باعث ایجاد این عارضه می شوند. اختلال در عملکرد تیروئید، بارداری، کمبود آهن، ژنتیک، کمبود پروتئین، رژیم غذایی نامناسب و مصرف دخانیات نیز از عوامل ریزش مو هستند؛ اما استرس عمده ترین عاملی است که این مشکل را برای فرد ایجاد می نماید.

درمان ریزش مو

برای درمان ریزش مو می توان از دارو ها و مواد گیاهی استفاده کرد. با استفاده از گیاه سرو خمره ای می توان فولیکول های مو را تحریک نموده و باعث بهبود جریان خون در ناحیه سر شد. یکی دیگر از فواید این گیاه، از بین بردن چربی های اضافی که مانع رشد مناسب مو ها می شوند، است. مالیدن مقداری از این گیاه بر روی پوست سر، باعث تقویت مو ها می گردد. روغن نارگیل، روغن ماهی، کتان و چای سبز نیز از مواد گیاهی موثر برای تقویت مو ها بوده که می توانید از آن ها بهره ببرید.

برای درمان طاسی منطقه ای باید جریان خون را در ناحیه ریزش مو تقویت نموده و بهبود ببخشید. برای این کار باید اقدامات زیر را انجام دهید:

بر روی یک جایگاه نشسته و به مدت یک دقیقه با انگشتانتان به منطقه ریزش مو ضربه هایی وارد کنید.

ناحیه ریزش مو را به مدت دو دقیقه به صورت دورانی ماساژ داده و به مرور حرکت را سریع تر کنید.

با کف دست چند ضربه به کف سر وارد نموده و سپس همین کار را با دست دیگر انجام دهید.

2 یا 3 بار در روز و هر بار 5 دقیقه این کار را تکرار کنید تا به بهبود جریان خون منطقه مورد نظر یاری کنید.

سعی کنید تا جای ممکن به جای استفاده از مواد شیمیایی برای درمان ریزش مو، از روش های طبیعی و به ویژه کاهش استرس بهره ببرید تا نتیجه بهتری دریافت کنید. همچنین تغییر رفتار ها و سبک زندگی ناسالم بهترین راه برای کاهش ریزش مو است.

منبع: همگردی

به "آیا استرس ناشی از کرونا باعث ریزش مو می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا استرس ناشی از کرونا باعث ریزش مو می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید