ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس آغاز به کار کرد

به گزارش گفتگوی عادلانه، ائتلاف دریایی آمریکا مدعی شد از امروز پنجشنبه عملیات خودش در آب های خلیج فارس را آغاز کرده است.

ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس آغاز به کار کرد

به گزارش گروه سیاسی گفتگوی عادلانه، ائتلاف تحت رهبری آمریکا مدعی شد از امروز پنجشنبه رسماً عملیات دریایی خودش را در بحرین آغاز کرده است. واشنگتن مأموریت ادعایی این ائتلاف را محافظت از کشتی ها و انتقال نفت اعلام کرده است.

دولت آمریکا از چند ماه پیش اعلام کرده قصد دارد این ائتلاف را برای محافظت از عبور و مرور کشتی ها تشکیل دهد. با این حال، شمار زیادی از کشور ها به خصوص کشور های اروپایی دعوت آمریکا برای پیوستن به این ائتلاف را رد کرده اند.

بحرین که میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است در ماه آگوست به این ائتلاف پیوست. عربستان سعودی و امارات هم از ماه سپتامبر به ائتلاف آمریکا پیوستند.

از میان کشور های غربی، استرالیا و انگلیس با اعزام کشتی به منطقه با هدف ادعایی محافظت از عبور و مرور کشتی ها موافقت کرده اند. آلبانی جدیدترین عضو این ائتلاف است که جمعه هفته گذشته پیوستن خود به آن را گفت.

جیم مالی، فرمانده نیروی دریایی آمریکا در منطقه غرب آسیا گفته هدف از این عملیات محافظت از آب های خلیج [فارس]است.

او مدعی شده است: با آنکه عملیات سنتینل تهدیدمحور است هدف آن ایجاد تهدید نیست. ما کشتی های توانمندی برای مأموریت گشت زنی به کار گرفته ایم، ولی غیر از متعهد شدن به دفاع از یکدیگر در صورت حمله قصد انجام هیچ فعالیت تهاجمی نداریم.

وی اضافه کرد: تعهد ما به منطقه کوتاه مدت نیست، بلکه بادوام است و ما تا زمانی که لازم باشد به عنوان بخشی از سنتینل عملیات خواهیم کرد.

آمریکا از چند ماه پیش بعد از آنکه ایران یک فروند پهپاد آمریکا را بعد از تجاوز به حریم سرزمینی ایران در نزدیکی تنگه هرمز ساقط کرد تصمیم خود برای تشکیل این ائتلاف گفت.

علی رغم تبلیغات گسترده آمریکا برای جلب حمایت کشور ها جهت حضور در این ائتلاف و ارسال دعوت نامه برای 60 کشور کشور های معدودی با پیوستن به آن موافقت کرده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس آغاز به کار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس آغاز به کار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید