صاحبخانه در چه شرایطی می تواند اجاره بها را افزایش دهد؟

به گزارش گفتگوی عادلانه، مستاجران ایرانی به دلیل کمبود عرضه بر تقاضا مجبور هستند خانه های بازسازی نشده را به قیمت خانه های نوساز و بازسازی شده از مالکان اجاره نمایند.

صاحبخانه در چه شرایطی می تواند اجاره بها را افزایش دهد؟

به گزارش، فصل جابجایی بازار مسکن سال جاری با معضلی جدید و جدی روبرو است. مستأجران می گویند خانه های بازسازی نشده به قیمت خانه های نوساز اجاره داده می گردد و واسطه های ملکی بدون در نظر دریافت سال ساخت و تجهیزات مربوط به خانه، قیمت های پیشنهادی سرسام آور موجران را به مستأجران منتقل می نمایند.

وزیر راه و شهرسازی به همین دلیل هفته گذشته بیان کرد که مالک و مستأجر هر خانه ای نسبت به یکدیگر تکالیفی دارند و هر خانه ای بر اساس دارایی های خود از معیار هایی برای ارزش گذاری برخوردار است؛ این درست نیست که مالک فقط بهای اجاره خانه را هر سال افزایش دهد بدون آنکه به ارزش خانه یا تجهیزات و زیباسازی آن چیزی بیفزاید.

آنطور که گفته می گردد این موضوع به عنوان یک اصل در کشور های اروپایی برای صاحبخانه ها پذیرفته شده است. مثلاً صاحبخانه ها در آلمان نمی توانند نسبت به سال قبل یا مستأجر قبلی نرخ اجاره بها را بالا ببرند؛ تنها زمانی امکان افزایش اجاره بها وجود دارد که منزل را بازسازی نموده باشند اگر خانه هیچ تغییری ننموده باشد صاحبخانه اجازه ندارد نرخ اجاره را نسبت به مستأجر قبلی یا سال گذشته افزایش دهد.

در واقع فرمول افزایش اجاره بهای مسکن در آلمان تابعی از آخرین فهرست هزینه های مربوط به تعمیر و بازسازی ساختمان ها است به طوری که قرارداد های اجاره نشینی به شکل انتها باز بدون معین مدت یکساله یا دوساله منعقد می گردد.

حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در این باره گفت: موافق اجرای این فرمول هستم، اما لازمه اجرایی شدن این قاعده این است که توازن بین عرضه و تقاضا وجود داشته باشد.

وی گفت: در کشوری مثل آلمان که توازن بین عرضه و تقاضا وجود دارد و موجران مسکن را به دید سرمایه نگاه نمی نمایند و نگاه به مسکن یک کالای مصرفی است و در عین حال مستأجر علاقه ای به خانه دار شدن ندارد؛ خانه های اجاره ای بدون کیفیت مشتری ای ندارند و موجر مجبور به بازسازی و سپس فایل کردن خانه است.

به گفته عقبایی به دلیل اینکه خانه دار شدن در آلمان هزینه های زیادی دارد و مستأجر بودن به دلیل نرخ تورم پایین و توازن بین عرضه و تقاضا صرف می نماید؛ همه ساله هر چه از عمر ساختمان می گذرد از اجاره بهای ساختمان نیز کاسته می گردد و افزایش عمر ساختمان از موجبات کاهش قیمت اجاره بها است.

وی ادامه داد:، اما در ایران حتی در حوزه توزیع اتومبیل برعکس این فرمول است؛ مثلاً فردی اتومبیلی را در سال 76 به قیمت یک میلیون تومان خریده است و بعد 15 سال استفاده از این ماشین آن را هفت میلیون تومان می فروشد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه عین این شرایط در حوزه مسکن هم حاکم است، ادامه داد: خانه ای که در سال 92 متری چهار میلیون خریداری شده است؛ در حال حاضر متری 22 میلیون تومان فروش می رود و از آنجا که افزایش قیمت خانه در ایران قیمت اجاره بها را افزایش می دهد صاحبخانه ها بدون تغییر در تجهیزات مربوط به خانه آن را گران تر از سال قبل فایل می نمایند.

عقبایی گفت: در کشور های توسعه یافته اگر خانه ای را 90 هزار فرانک خریده باشند سه سال بعد آن خانه را 40 هزار فرانک به فروش می رسانند و به همین دلیل با کاهش عمر و ارزش اقتصادی خانه اجاره بها هم هم کاهش می یابد.

این کارشناس مسکن گفت: قاعده اول این است که برای رسیدن به این صندلی (اجاره خانه های تمیز و بازسازی شده) و کاهش میزان مستأجران که عموم آن ها حقوق بگیران و کارمندان و کارگران هستند باید فراوری مسکن را در کشور بالا ببریم. در این صورت بازار رقابتی می گردد و این موجر است که دنبال مستأجر می گردد و رقابت بین موجرین حاکم می گردد تا دستی به خانه های خود نکشیده اند آن را فایل ننمایند. در حال حاضر موجران قیمت ها را افزایش می دهند، چون عرضه کمتر از تقاضا است و در این شرایط مستأجران مجبور به انتخاب خانه هستند تا انتخاب خانه خوب.

منبع: ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "صاحبخانه در چه شرایطی می تواند اجاره بها را افزایش دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صاحبخانه در چه شرایطی می تواند اجاره بها را افزایش دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید